WYCIECZKI "ZIELONE SZKOŁY"


   Dnia 27.09.2018r. wybraliśmy się wraz z klasą na wycieczkę do Krzemionek Opatowskich.

   Należymy do kółka regionalnego. Na zajęciach zdobywamy wiele informacji na temat historii naszego miasta i regionu.

   Na Krzemionki dotarliśmy autobusem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wędrówki leśną trasą. Przed wejściem do podziemi oglądaliśmy pawilony z wykopaliskami.  Z niecierpliwością czekaliśmy na zejście do kopalni. Przechodziliśmy wąskimi korytarzami wykonanymi przez neolitycznych górników. Pan przewodnik pokazał nam, w jakich warunkach i jakimi sposobami górnicy wydobywali krzemień. Była to bardzo trudna i niebezpieczna praca. Mijaliśmy figury ludzi, które były umieszczone w różnych miejscach. Na końcu podziemnego korytarza widzieliśmy malunek na skale, który został wykorzystany jako logo Krzemionek.

   Po wyjściu na powierzchnię zwiedziliśmy także wioskę dawnych ludzi. Były tam chaty I budowle gospodarcze, otoczone palisadą. Pod koniec wycieczki mogliśmy napić się w kawiarni gorącej herbaty oraz kupić pamiątki.

   Warto wspomnieć, że Krzemionki znajdują się na polskiej Liście Informacyjnej Światowego Dziedzictwa UNESCO.

   Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa. Szczególnie spodobała mi się trasa podziemna oraz wioska neolityczna. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego Rezerwatu i Pomnika Historii.

 Oliwia Jaźwiec

kl. Va

 
12


 

W Pieninach w deszczu ale z dobrym humorem

17 i 18 maja 2018 uczniowie klasy III b, IV a i VII a przebywali na wycieczce w Pieninach. Pomimo deszczowej pogody wyjazd był pełen atrakcji. Wszystkim udało się zdobyć Trzy Korony i przejść przepiękny wąwóz Homole. W Szczawnicy uczestnicy wyprawy spróbowali wód mineralnych i podziwiali roślinność w Parku Zdrojowym. Z kolei w Niedzicy zobaczyli ogromną zaporę wodną, zwiedzili zamek poznając związane z nim legendy. JAN

 

 


Uczniowie klasy III b i III c mogli sprawdzić się w roli piekarzy. W gościnnych progach Piekarni Sklaski zobaczyli urządzenia do produkcji i wypieku różnego rodzaju ciasta. Poznali etapy powstawania chleba, spróbowali swoich sił posługując się długą łopatą do jego wyjmowania z pieca, uczyli się zaplatać precle. Największą atrakcją było obserwowanie, jak powstaje tort, który następnie własnoręcznie  ozdobili. Za grzeczne zachowanie otrzymali do zjedzenia tort i świeżutkie, smaczne pączki.

 

 
12


 W czwartek, 28 września 2017 r., uczniowie klasy II a, III a, III b odwiedzili Kawiarenkę Krówki Opatowskiej „Krówkarenkę”, gdzie zapoznali się z całym procesem powstawania cukierków. Podczas przeprowadzonych warsztatów uczyli się zawijać słodycze w kolorowe papierki i pakowali w pudełeczka. Po pracy wymagającej cierpliwości i zręczności, na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Podczas spaceru po mieście uczniowie odwiedzili Okręgową Spółdzielnię mleczarską, gdzie przyglądali się, jak fachowo kroi się i pakuje „krówki”. Zobaczyli też zabytki Opatowa, Kolegiatę św. Marcina i Bramę Warszawską. Dopisała słoneczna pogoda, a wszystkim uczestnikom wspaniałe humory.

 

 
12


Sezon rajdowy rozpoczęty!!!!

W dniu 23 września 2017 r. członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego wzięli udział w XVIII ŚWIĘTOKRZYSKIM RAJDZIE PIELGRZYMKOWYM na Święty Krzyż oraz  w ogólnopolskiej akcji PTTK ,,Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna”. Wędrowaliśmy trasą Nr 7 „Modrzewiową”: Grzegorzowice – Stara Słupia – Nowa Słupia – Święty Krzyż i przeszliśmy 11 km. AP

 
12


Na tropie wawelskiego smoka i pierścienia św. Kingi

 

10 kwietnia uczniowie klasy II b, II c i VI b wraz z towarzyszącymi im dość  licznie rodzicami, odbyli bardzo ciekawą wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. W dawnej stolicy Polski przeszli od Barbakanu, przez Bramę Floriańską przed kościół Mariacki i Sukiennice. Następnie udali się na wawelskie wzgórze, by podziwiać zamek królów polskich. Oczywiście nie obyło się bez wizyty u wawelskiego smoka i pamiątkowego zdjęcia przy jego jamie.

Kolejnym punktem wycieczki była kopalnia soli w Wieliczce, która na uczestnikach  wywarła ogromne wrażenie.  Wszyscy podziwiali solne rzeźby, żyrandole z kryształków soli, posadzkę, solne jeziorko. Wysłuchali legendy o pierścieniu św. Kingi i podziwiali poświęconą jej świątynię wykutą  w soli. Schodzenie w głąb kopalni po drewnianych schodach i wędrówka korytarzami była bardzo ekscytująca, a sól ze ścian kopalni smakowała niczym najlepszy smakołyk.

Wyprawie towarzyszył dobry humor i piękna tego dnia pogoda.

 

 


W świecie świątecznych ozdób

 

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia jeszcze dwa miesiące, ale uczniowie klas drugich już poczuli ich klimat. 21 października odwiedzili bowiem fabrykę bombek w Nowej Dębie. Mogli podziwiać wystawy ze wspaniałymi, kolorowymi ozdobami choinkowymi i świątecznymi, zobaczyć różne style ozdabiania bożonarodzeniowych drzewek. Wszyscy byli pod wrażeniem różnorodności kształtów i kolorów szklanych wytworów.

GALERIA.

Uczestnicy wycieczki poznali cały proces powstawania bombek, od tworzenia kształtu, srebrzenia po  ręczne malowanie i ozdabianie błyszczącym brokatem . Sami również mieli okazję ozdobić bombkę, która stała się miłą pamiątką z wycieczki.

 


Kapkazy – Szkoła Wrażliwości

 

   Niecodzienne zajęcia mieli uczniowie klasy II A  w Szkole Wrażliwości w Kapkazach, malowniczej wsi świętokrzyskiej położonej u podnóża Góry Bukowej.

Pobyt w gospodarstwie rozpoczął się przedstawieniem na motywach świętokrzyskich legend pt.: „Bajka o diable i Babie”, granym na scenie w stodole. Dzieci miały okazję usłyszeć na żywo muzykę graną na dawnych instrumentach ludowych tj. cytra i lira korbowa.

Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych „Gliniane cudoki”. W pracowni urządzonej w starej kamiennej obórce, pokrytej słomianą strzechą, dzieci lepiły z gliny plastycznej jesienne jeżyki i myszki. Zajęcia były dla uczestników szkołą kreatywności, wyobraźni i cierpliwości.

Ciekawym doświadczeniem dla dzieci był również pobyt w zagrodzie świętokrzyskiej. Drugoklasiści uczestniczyli w wyrobie i wypieku podpłomyków – tradycyjnych placuszków pieczonych na blasze pieca. Obserwowali wyrób białego sera oraz mieli możliwość jego degustacji. Zobaczyli również z bliska zwierzęta gospodarskie w wiejskiej zagrodzie.

Na koniec pobytu w Szkole Wrażliwości odbyło się spotkanie z zielarką. Dzieci poznały właściwości wielu roślin jadalnych dziko rosnących w plenerze, a następnie zbierały zioła do woreczków zapachowych. Można było również skosztować naparu sporządzonego z ziół.

Wyjazd do Szkoły Wrażliwości w Kapkazach dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i przeżyć. JB


Wycieczka trzydniowa w Pieniny i do Zakopanego

 

W dniach od 30 maja do 1 czerwca 2016 odbyła się wycieczka szkolna w Pieniny i do Zakopanego, w której wzięły udział klasy: 3b, 4a, 5a oraz 6a. Podczas wycieczki opiekę nad nami sprawowały panie: Bożena Glanda, Iwona Wszoła, Beata Kołodziej i Dorota Lach.

Pierwszego dnia wyjechaliśmy wcześnie rano spod szkoły. Byliśmy zaskoczeni, ponieważ naszym autokarem kierowała kobieta. W drodze do Białki Tatrzańskiej, gdzie znajdował się nasz pensjonat, zwiedziliśmy Szczawnicę, Muzeum Przyrodnicze Pienińskiego Parku Narodowego oraz  spacerowaliśmy malowniczym Wąwozem Homole. Następnie dotarliśmy do Białki Tatrzańskiej i po smacznym posiłku pojechaliśmy na baseny termalne „Terma Bania”. Po dwóch godzinach  wspaniałej zabawy wróciliśmy do pensjonatu na nocleg.

Kolejnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy nad zaporę Czorsztyn, gdzie odbyliśmy niesamowity rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Następnie zwiedziliśmy ruiny XIII – wiecznego zamku w Czorsztynie, z którego podziwialiśmy piękną górską panoramę. Po powrocie do ośrodka uczestniczyliśmy w spotkaniu z dwiema góralkami, które przybliżyły nam miejscową kulturę i zwyczaje. Nie obyło się bez góralskich tańców i konkursów. Najciekawszą zabawą była „Góralska Familiada”, w której dwa zespoły dziewczyn i chłopców musiały odgadywać,  co oznaczają poszczególne góralskie słowa.

Ostatniego dnia pobytu w górach zwiedzaliśmy Zakopane. Największą atrakcją okazał się wjazd kolejką na Gubałówkę oraz oczywiście stragany z pamiątkami. Była przepiękna pogoda, więc i widoki były zachwycające. Po spacerze Krupówkami pojechaliśmy obejrzeć Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Choć tęskniliśmy już trochę za domem, to jednak żal nam było opuszczać piękne góry.

Wycieczka była bardzo udana i wszyscy zgodnie twierdziliśmy, że trwała stanowczo za krótko!

Kinga Komisarczyk kl. VIa


Zielona szkoła w Jarnołtówku

 

Czekaliśmy na ten wyjazd całe miesiące. Aż w końcu wsiedliśmy da autokaru i wyruszyliśmy na naszą ostatnią wspólną wycieczkę.

Pojechaliśmy całą klasą z naszą wychowawczynią panią Iwoną Wszołą oraz klasy 3a i 5a ze swoimi wychowawczyniami i panią pedagog.  Pierwszego dnia wchodziliśmy na Biskupią Kopę. Oglądaliśmy malownicze widoki ze szczytu góry. W środę po śniadaniu pojechaliśmy zwiedzać Nysę. Zwiedziliśmy skarbiec, Bazylikę św. Jakuba, Rynek i wieżę widokową. Było ciekawie, ale z niecierpliwością oczekiwaliśmy wyjazdu do Pragi. Kiedy nadszedł ten dzień, nie zawiedliśmy się. Wreszcie spacerowaliśmy uliczkami urokliwego miasta. Praga bardzo nam się podobała.

Po stolicy Czech oprowadzał nas przewodnik, który opowiedział nam różne historie i legendy związane z Pragą. Zobaczyliśmy między innymi Most Świętego Karola, na którym można było wypowiedzieć życzenie, Rynek Starego Miasta z Ratuszem, Zegar Astronomiczny, Katedrę Świętego Wita, św. Wacława i św. Wojciecha, Złotą Uliczkę oraz inne interesujące miejsca. Podczas zwiedzania mieliśmy czas wolny, podczas którego kupiliśmy sobie pamiątki. Za korony, których nie wydaliśmy w stolicy Czech, kupiliśmy sobie mnóstwo słodyczy w przygranicznym sklepie. Ostatni dzień Zielonej Szkoły spędziliśmy w Złotym Stoku, gdzie zwiedziliśmy kopalnię złota oraz skansen techniki. Oprowadzali nas wspaniali i pełni humoru przewodnicy, z którymi żal nam się było rozstać. Każdy ich słuchał, i każdy coś z tej kopalni wyniósł - nie złoto, lecz nowe wiadomości.

Na Zielonej Szkole spędziliśmy wspaniałe i niezapomniane chwile.

 

Klaudia Majchrzak, Dominika Jaźwiec i Przemek Zawadzki z klasy 6a

  

4.04.2014  uczniowie klas Ia i IIa udali sie na wycieczke do Kazimierza Dolnego. Najpierw dzieci zwiedziły Muzeum Nadwiślanskie w starym spichlerzu. były tam różne eksponaty przyrodnicze. najbardziej podobały nam sie mrówki i pszczoły. widzieliśmy różne okazy ptaków i drzew. Potem odbylismy rejs statkiem po Wiśle. Następnie zwiedzilismy Rynek, Kościół, ruiny zamku. poznalismy legendę o kazimierskim kogucie. Był tez czas na lody i zakup pamiatek. Wycieczka była bardzo udana. eszyscy wrócili zadowoleni.   

                                                                                                                                                                                Uczniowie i wychowawcy klas IB i IIA

 

  

W dniach od 3 czerwca do 7 czerwca 2013r. 45 uczniów naszej szkoły z klas II i III przebywało na Zielonej szkole w Białce Tatrzańskiej pod opieką wychowawców B. Glandy, M. Maciąg i J. Religi. W ramach programu Zielonej szkoły uczniowie przemierzali górskie szlaki, podziwiali piękne krajobrazy, bogatą faunę i florę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Poznawali warunki życia i tradycje mieszkańców gór. Dzieci odwiedziły Wadowice, Inwałd, Zakopane, Niedzicę, Chochołów, Kraków. Każdy dzień dostarczał niesamowitych wrażeń i emocji.                             

 A oto szczegółowa relacja z pobytu w górach:

3 czerwca (poniedziałek) 

O godzinie 630 wszyscy uczestnicy zebrali się na placu koło szkoły. Po zapakowaniu bagaży, kontroli autokaru przez policję, pożegnaniu z rodzicami wyruszyliśmy w podróż na południe Polski. Pierwszy postój był w Inwałdzie, gdzie zwiedzaliśmy  Park Miniatur.  Zobaczyliśmy świat w miniaturze, Europę w miniaturze oraz Polskę. Wiele atrakcji dostarczył dzieciom Lunapark i Zielony Labirynt. Następnie pojechaliśmy do Wadowic zobaczyliśmy  gdzie urodził się        i mieszkał nasz papież Jan Paweł II, zwiedziliśmy kościół w którym był chrzczony. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Białki Tatrzańskiej i zakwaterowaliśmy się w pensjonacie „U Eli”.

4 czerwca (wtorek) 

Po gimnastyce porannej, myciu i śniadaniu wyjechaliśmy na wycieczkę po najbliższej okolicy. Pogoda niestety nam nie sprzyjała było pochmurnie, ale to nie przestraszyło nas. Najpierw dotarliśmy do Zakopanego, które urzekło nas swoim położeniem, klimatem i architekturą. Zwiedziliśmy świątynię na Krzeptówkach, którą górale wystawili jako wotum wdzięczności za ocalenie Jana Pawła II. Następnie przejechaliśmy do Chochołowa, regionu gdzie zachowało się stylowe budownictwo góralskie, zwiedzaliśmy starodawną chatę góralską. Kolejnym punktem naszej wycieczki było Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Po zjedzeniu pysznego obiadu udaliśmy się na spacer do rezerwatu przyrody „Przełom Białki” zobaczyliśmy też źródła termalne. W godzinach wieczornych dyskoteka, śmieszne zabawy i wspólne oglądanie meczu.  

5 czerwca (środa)

Zaraz po śniadaniu wyjechaliśmy na wycieczkę do Zakopanego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pobytu w Muzeum Przyrodniczym Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie uczniowie zapoznali się z kulturą ludową Podhala, budową geologiczną Tatr i Pienin, a także z florą i fauną Tatr. Gry i zabawy edukacyjne w muzeum dostarczyły dzieciom wiele atrakcji. Potem odwiedziliśmy Wielką Krokiew, następnie Stary Kościół i Cmentarz na Pęksowym Bzysku. Później spacer po Krupówkach (niestety w deszczu). Po powrocie do pensjonatu i obiadokolacji czkały nas następne atrakcje – wieczór góralski. Program regionalny uczył dzieci gwary góralskiej, tańca góralskiego. Wiele atrakcji dostarczyły konkursy o tematyce regionalnej i smakołyki góralskie.

6 czerwca (czwartek)

W kolejny dzień naszego pobytu w górach po śniadaniu wyruszyliśmy kolejką na Gubałówkę, niestety gęsta mgła uniemożliwiła nam podziwianie pięknej panoramy Tatr. Podczas spaceru po Gubałówce zwiedziliśmy Bacówkę, zobaczyliśmy jak się robi serki a także zakupiliśmy pamiątki. Po obiedzie znowu podróż, tym razem do Niedzicy. Najpierw podziwialiśmy  zamek w Niedzicy, jest on usytuowany nad Dunajcem. Pani przewodnik obrazowo opisała wydarzenia, które były związane z historią zamku. Dzieci najbardziej zainteresowały legendy. Następnie wchodziliśmy na Litwinkę, skąd podziwialiśmy piękne krajobrazy górskie. W godzinach wieczornych grill z pieczeniem kiełbasek, gry       i zabawy na placu zabaw i mecz towarzyski w piłkę nożną.

7 czerwca (piątek)

Ostatni dzień pobytu w górach. Dzieci spakowały bagaże, posprzątały pokoje, pożegnały się z panią Elą (właścicielką pensjonatu). Z suchym prowiantem wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przed nami  Kraków. W Krakowie poznaliśmy budowę średniowiecznego miasta, podziwialiśmy Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Poczuliśmy atmosferę dawnej stolicy, a także niestety, odczuliśmy różnicę między górskim, a miejskim powietrzem. Po wyjeździe z Krakowa dzieci były tak zmęczone, że wiele z nich usnęło i podróż do domu minęła  szybko. Około 20:00 dojechaliśmy do Ostrowca Św. Tam przed szkołą czekali stęsknieni i szczęśliwi rodzice. Jeszcze przed rozejściem się do domów dzieci postanowiły, że na pewno w przyszłym roku wyruszą na podobną wyprawę.

 

Pobyt na Zielonej szkole miał przede wszystkim na celu połączyć aktywny wypoczynek (wycieczki turystyczno – krajoznawcze) z realizacją założonych treści programowych, które były podsumowaniem i utrwaleniem wiadomości zdobytych w szkole „Piękna nasza Polska cała” (poznanie cech krajobrazu górskiego, roślinność i zwierzęta charakterystyczne dla terenów górskich, zajęcia ludzi – ich praca, obrzędy i tradycje, ochrona przyrody – parki narodowe).

 Fotorelacja z pobytu w górach!

 Organizatorzy i uczestnicy Zielonej szkoły składają serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu Przyjaciół Trójki oraz Towarzystwu Przyjaciół Dzieci  za sponsoring. Dziękujemy!