Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju

18-12-2018

Harcerze przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Ostrowca.

Ponad 150-osobowa grupa zuchów, harcerzy i instruktorów w dniach 14-15-16 grudnia wyjechała z misją do Zakopanego. Wśród tej licznej grupy było 8 uczniów (harcerzy i harcerek) oraz drużynowa dh phm Grażyna Połetek z naszej szkoły. Nasza drużyna mieszkała w Bukowinie Tatrzańskiej, dużo wędrowaliśmy w terenie podziwiając krajobrazy. Sobotę spędziliśmy w Zakopanem - byliśmy przy skoczni narciarskiej Wielka Krokiew, na Krupówkach oraz na Gubałówce. Najważniejszym punktem sobotniego pobytu było przejście na cmentarz pod pomnik Andrzeja Małkowskiego - twórcy polskiego harcerstwa. Tu tradycyjnie zapaliliśmy znicze oraz jedna z druhen z naszej placówki Aleksandra Przydatek otrzymała barwy drużyny.

Bardzo wcześnie w niedzielę wyjechaliśmy do miejscowości Svit na Słowacji. Tu w kościele św. Józefa Robotnika uczestniczyliśmy w przekazaniu ognia z Betlejem przez słowackich skautów - Naczelniczce Związku Harcerstwa Polskiego hm. Annie Nowosad. Po mszy delegacje Chorągwi z poszczególnych województw oraz reprezentacje patroli uczestniczących we mszy odbierały Betlejemskie Światło od druhny Naczelnik. W imieniu harcerzy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 ogień odebrała Malwina Łakomiec oraz zastępowy Rafał Kaczor. Palący się ogień przewieźliśmy do Ostrowca. Przez cały tydzień będzie on podtrzymywany przez drużynową a następnie harcerze rozniosą go do szkół: PSP nr 3, PG nr 5 i kościołów na Sandomierskiej i na Koszarach.

W drodze powrotnej do Ostrowca zatrzymaliśmy się na chwilę w Krakowie na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Wspólny pobyt w naszej ,,rodzinie harcerskiej'', tematyczne zajęcia oraz świeczkowiska ,,Postać Andrzeja Małkowskiego”, ,,Historia ognia z Betlejem” oraz ,,Wieczór kolęd i pastorałek” na długo pozostaną w naszej pamięci.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła ,,Światło, które łączy …” – udowadnia nam, że łączy nas służba, że nasza harcerska misja powinna łączyć pokolenia, że światło jest światłem pokornych i powinno przynosić pokój.

 

Galeria zdjęć